تاسیسات الکتریکی, تاسیسات مکانیکی

دانلود مقاله مقايسه فني و اقتصادي چیلر جذبی و تراكمی

مقایسه چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی

در حال حاضر انواع چیلر های جذبی و تراكمی به منظور تأمين آب سرد جهت تأمين بار برودتي ساختمانها توليد و به بازار عرضه مي شوند. حال اينكه در چه مواردي بهتر است از چیلر جذبی و در چه مواردي بهتر است از چیلر تراكمی استفاده شود، موضوعي است كه با در نظر گرفتن موارد مختلف از جمله سهولت كاربرد، هزينه هاي اوليه و جاري، فضاهاي مورد نياز و … قابل بررسي مي باشد. شايان ذكر است كه به دليل تنوع بالاي اين دستگاه ها، بررسي و مقايسه تمامي آنها امكان پذير نبوده و به همين دليل در اين مقاله به بررسي و مقايسه دو سيستم چیلر تراكمی اسكرو و چیلر جذبی شعله مستقيم از نظر هزينه اوليه، هزينه راهبردي و هزينه هاي مصرف انرژي و مصرف آب پرداخته شده است.

امروزه پيشرفت تكنولوژي در تمامي زمينه هاي علمي و مهندسي باعث گرديده تا گزينه هاي مختلفي براي انتخاب روش ها، سيستم ها و تجهيزات مناسب به منظور نيل به يك هدف واحد و پيش روي طراحان سيستم هاي فني و مهندسي قرار گيرد. كه دانش به روز و شناخت كافي تنها راه حل منطقي براي انتخاب بهترين گزينه از ميان گزينه هاي پيش رو با در نظر گرفتن پارامترهاي اساسي مورد نياز طرح مي باشد. يكي از اين موارد انتخاب دستگاههاي مركزي ايجاد سرمايش در سيستم هاي تهويه مطبوع ساختمان مي باشد، با توجه به گسترش روزافزون تقاضا، توليد اين دستگاه ها بسيار متنوع شده، كه از آن جمله مي توان به انواع چيلرهاي جذبي و تراكمي اشاره نمود. بي شك استفاده از اين تجهيزات همراه با دستگاه هاي هواساز يا فن كويل، يكي از مناسب ترين سيستم هاي تهويه مطبوع را براي يك ساختمان فراهم مي آورد. حال اينكه در چه مواردي بهتر است از چیلر جذبی و در چه مواردي بهتر است از چیلر تراكمی استفاده شود، موضوعي است كه با در نظر گرفتن موارد مختلف از جمله سهولت كاربرد، هزينه هاي اوليه و جاري، فضاهاي مورد نياز و … قابل بررسي مي باشد. در اين مقاله به بررسي اين موارد براي چند ظرفيت مختلف از اين نوع دستگاه ها پرداخته خواهد شد. شايان ذكر است كه به دليل تنوع بالاي اين دستگاه ها، بررسي تمامي آنها امكان پذير نبوده و به همين دليل آخرين تكنولوژي موجود در بازار ايران در هر دو نوع چیلر جذبی و چیلر تراكمی بررسي شده است . بدين ترتيب اين مقايسه بين چیلر تراكمی نوع اسكرو (Twin Screw) و چیلر جذبي شعله مستقيم دو اثره است.  شركت هيتاچي ژاپن صورت مي گيرد.

مقاله مقايسه فني و اقتصادي چيلر های جذبي و تراكمی توسط افشین عابدی و کسری خسرویان در نخستين همايش بين المللي چيلر و برج خنك كن ايران ارائه شده است .

 

مقاله مقایسه فنی و اقتصادی چیلرهای جذبی و تراکمی

حجم فایل 200 کیلوبایت

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.