ابنیه و راه سازی

دانلود مقاله ای در خصوص بتن متخلخل (اسفنجی)

بتن متخلخل اسفنجی

بتن متخلخل نوع خاصی از بتن با تخلخل بالا است که یکی از عمده ترین کاربردهای آن اجرای رو سازی می باشد . در جوامع در حال توسعه برای جلوگیری و کاهش اثر زیان آور افزایش روز افزون مقدار سطح های نفوذ ناپذیر نظیر جاده ها ، آسفالت پیاده رو ها و پارکینگ ها ، از بتن متخلخل استفاده می شود .  این بتن روناب و آب باران را از خود عبور می دهد و منجر به کاهش روناب جاری شده بر سطح زمین و همچنین افزایش سطح آب های زیر زمینی می شود .  بطور معمول بتن متخلخل ، فاقد مصالح ریز دانه است و تنها با ملات سیمانی ، مصالح درشت دانه را به هم می چسبانند بطوری که فضای خالی ایجاد میکند .
این بتن بطور مرسوم در پارکینگ ها ، مناطق با ترافیک کم ، پیاده رو و گلخانه ها مورد استفاده قرار میگیرد . اختلاط بتن متخلخل شامل سیمان پرتلند ، پوزولان ، دانه های یک شکل درشت دانه سنگی و آب می باشد . در مقایسه با بتن معمولی که دارای 3 تا 5 درصد فضای خالی می باشد فضای خالی و تخلخل این بتن بین 15 تا 22 درصد است .

بتن متخلخل بصورت زه کشی عمل نموده و به عنوان پیش تصفیه روناب قبل از ورود به آبهای زیر زمینی می باشد . با نگهداری صحیح از جمله تمیز کردن مرتب سطح برای جلوگیری از بسته شدن منافذ با رسوبات ، این بتن می تواند 20 سال عمر کند .
بتن متخلخل توانسته است تحولات زیادی در محوطه سازی شهرهای اروپا و آمریکا ایجاد کند . البته این بتن هنوز در ایران آنطور که باید و شاید اجرایی نشده است . امید است با توجه به صرفه اقتصادی و به منظور حفظ بیشتر محیط زیست استفاده از بتن مخلخل فراگیر شود .

 مقاله بتن متخلخل یا بتن اسفنجی توسط محسن دایی چینی کارشناس ارشد سازه و دکتر احمدرضا محبوبی دانشیار دانشگاه صنعت آب و برق تهیه شده است . در این مقاله سعی شده است که به طرح اختلاط ، کاربردها ، ملاحظات طراحی و روش اجرا به تفضیل اشاره شود .

 

دانلود مقاله بتن متخلخل اسفنجی

حجم فایل : 1.5 مگابایت

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.